Temiz Enerji İşbirliği Zirvesi'nde Enve Enerji

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (Marka) ve Turseff arasındaki işbirliği protokolü kapsamında 22-23 Şubat 2012 tarihleri arasında Kocaeli Emexotel ‘de “Temiz Enerji İşbirliği Zirvesi” düzenleniyor.

Amacı Turseff tedarikçi listesinde yer alan firmalar ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın sorumlu olduğu beş  (Kocaeli , Sakarya , Bolu , Düzce ve Yalova) ilde bulunan kamu kurum ve kuruluşları , büyükşehir ve ilçe belediyeleri , bölgede bulunan 32 Organize sanayi Bölgesi yetkilileri , enerji ve enerji verimliliğiyle ilgili yatırımı bulunan firmaları bir araya getirmek olan zirvede, Enve Enerji Genel Müdürü Coşkun Karabal da konuşmacı olarak yer aldı.

İşbirliği zirvesinin ilk gününde konuşmacı olarak yer alan  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, "2020'ye kadar elektrik talebindeki yıllık artışın yüzde 6,7 ile yüzde 7,5 arasında gerçekleşmesi beklenmektedir. 2023 yılına kadar enerji sektörünün yatırım ihtiyacı 130 milyar Dolar mertebesindedir" dedi.

Enve Enerji Genel Müdürü Coşkun Karabal, Enve Enerji’nin 2011de gerçekleştirmiş olduğu 96 tesise yönelik çalışmaların değerlendirmesini yaptı.

TOPLAM ENERJİ MALİYETİ (TL)

131.889.034,9

TOPLAM TASARUF MİKTARI (TL/YIL)

20.894.906,3

TOPLAM BELİRLENEN TASARRUF YÜZDESİ (%)

15,84%

TOPLAM ENERJİ TÜKETİMİ (TEP/YIL)

39.541.495,2

TOPLAM BELİRLENEN TASARRUF MİKTARI (TEP/YIL)

25.244,5

TOPLAM EMİSYON AZALTMA MİKTARI (CO2)

60.136.463,4

Coşkun Karabal; “Sanayicimizin ve ülkemizin kalkınması için öncü olduğumuz enerji verimliliği ortaklıklarının ve çalışmalarımızın, Türkiye’nin enerji sorunlarının en azından bir kısmına kalıcı çözümler getireceği açıktır”  şeklinde etütlerin önemini aktardı ve etütler sonucunda bulunan tasarruf miktarlarının derhal hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Çalıkoğlu ve Ayan ile beraberindekiler, zirve kapsamında oluşturulan ve enerji sektöründe 100'e yakın firmanın bulunduğu stant alanının açılışını yaparak, stantları gezdi.