Enve Enerji - Rize Ticaret Borsası İşbirliği ile düzenlenen Enerji Yöneticisi Eğitimlerine katılan kursiyerlerimize sertifikaları törenle dağıtıldı.

Enve Enerji - Rize Ticaret Borsası İşbirliği ile düzenlenen Enerji Yöneticisi Eğitimlerine katılan kursiyerlerimize sertifikaları törenle dağıtıldı.

Rize Ticaret Borsası’nda düzenlenen sertifika töreninde konuşan Bakanlık yetkili Enve Enerji Eğitim ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Coşkun Karabal, yıllık toplam enerji tüketimi 1.000 TEP (Ton eşdeğer petrol) ve üzerinde olan firmalara enerji yöneticisi çalıştırma zorunluluğu getirilerek, enerji yöneticisi seminerlerinin İstanbul ve Ankara’da başlatıldığını hatırlatarak, “Rize Ticaret Borsamızın girişimleriyle bu eğitimlerin verildiği üçüncü şehir Rize oldu. Borsa Başkanımız Sayın Mehmet Erdoğan’a enerji verimliliğine gösterdiği duyarlılıktan ve bu çalışmalara öncülük etmesinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Karabal, işletmelerde enerji yönetim sisteminin kurulması gereğine işaret ederek, “Bunun için öncelikle işletme sahiplerinin buna inanması ve işyerlerinde enerji yöneticisi istihdam etmesi gerekiyor. Enerjiyi verimli kullanmamak, kazanmadığımız parayı boşa harcamaktır. İşletmelerimizde enerji etüdlerini yaptırıp, enerjiyi optimum şekilde kullanmak, aynı zamanda milli bir görevdir. Biz somut kazanımlarını ortaya koyabilmek için, işletmeleri analiz ediyor ve ortaya bir rapor çıkartıyoruz” diye konuştu.

YÜZDE 50 TASARRUF

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, kendi fabrikasında enerji etüdü yaptırdığını ve halihazırda kullanmış oldukları enerjinin yaklaşık yüzde 50’sinin boşa gittiğini belirterek, “Yapacağımız verimli kullanım çalışmalarıyla enerji giderlerimiz yüzde 50 azalacak. Kullanmadan boşa giden enerjiye harcadığımız para içerde kalacak” dedi.

Daha sonra, Rize’de seminere katılarak enerji yöneticisi olmaya hak kazanan 14 kişiye sertifikaları, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan ve yönetim kurulu üyeleri tarafından verildi.