Karabük TSO ve ENVE Enerji işbirliği ile düzenlenen Sanayi Enerji Yöneticisi Eğitimi Sertifika Töreni yapıldı.

Karabük TSO ve ENVE Enerji işbirliği ile düzenlenen Sanayi Enerji Yöneticisi Eğitimi Sertifika Töreni yapıldı.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ve ENVE Enerji Şirketi işbirliği ile düzenlenen Sanayi Enerji Yöneticisi Eğitim ve Sertifika Programı kapsamında kursu başarı ile bitiren 21 mühendise düzenlenen bir törenle sertifikaları verildi.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantı salonunda düzenlenen törene Vali İzzettin Küçük başta olmak üzere TSO Başkanı Pehlivan Baylan, Meclis Başkanı Ziya Ünsal, Oda Yönetim Kurulu Üyeleri,  ENVE Enerji Şirketi Genel Müdürü Coşkun Karabal ile sertifika almaya hak kazanan mühendisler katıldı.

Törende bir konuşma yapan TSO Başkanı Pehlivan Baylan “Enerji Verimliliği Kanunu Kapsamında düzenlemiş olduğumuz eğitimler sonucunda Elektrik İşleri Etüt İdaresinin düzenlemiş olduğu sınavlardan başarıyla geçen mühendislerimiz Sanayi Enerji Yöneticisi ünvanıyla sertifikalarını almaya hak kazanmışlardır. Bu başarılarından dolayı değerli mühendislerimizi tebrik ediyorum. Enerji ve Enerji Verimliliği bu gün dünya gündeminin en önemli maddeleri arasında yer almaktadır. Toplumların refahı ve kalkınması enerjiyi üretebilme ve doğru kullanabilme yeteneğine bağlıdır. Hatta bir ülkenin gelişmişlik düzeyini kullanmış olduğu enerji miktarıyla ölçmemizde mümkündür.

Ülkemizde enerjinin etkin kullanılması, israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılması amacıyla hazırlanan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu yürürlüğe girmiştir.

Bu bilinçle hareket eden Odamız Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca yıllık 1000 TEP ve üzerinde enerji kullanan fabrikalarımızın çalıştırmaları zorunlu Sanayi Enerji Yöneticileri’ nin yetiştirilmesi amacıyla Elektrik Etüt İdaresi tarafından yetkilendirilmiş Enve Enerji Şirketiyle protokol imzalayarak 10 gün süreli eğitim ve sertifika programını başlatmış ve sonuçlandırmıştır. 15 firmadan toplam 21 Mühendisimiz sertifikalarını almaya hak kazanmışlardır.” dedi.

Sertifika töreninde bir konuşma yapan Vali İzzettin Küçük ise, Türkiye’nin 2023 hedeflerinden bahsederek “Bu hedefler doğrultusunda şuanda 115 Milyar Dolar olan ihracat rakamlarının 2023 yılında 500 Milyar Dolar civarında olması öngörülüyor. Tabi bu rakamları da enerji ile yakalayacağız. Yani bugünkünden 5 kat daha fazla enerji üretmemiz gerekecek. Bunu yaparken de enerjiyi daha verimli tüketmemiz gerekecek. Ben bugün işadamlarımıza çok teşekkür ediyorum. Karabük’te devlet yatırımlarının yanında büyük bir hareketlilik var. İşadamlarımız büyük yatırımlar içinde. Bugün Organize Sanayi Bölgemize pek çok talep var. Bunların bir kısmını karşılayamıyoruz. Bu talepleri karşılamak için bölgeyi genişletme çalışmalarımız devam ediyor. Şehir içinde de gözle görülür yatırımlar var. Bunlar Karabük olarak bize geleceğe dönük ümitler veriyor, bizleri neşelendiriyor. Biz bu bölgeyi bir bütün olarak alıyoruz. Filyos’ta yapılacak olan büyük yatırım bizleri de büyük ölçüde olumlu yönde etkileyecektir. Buralara yapılan yatırımlar bize uzak yatırımlar değildir. Bunun anlamı da şu artık bölgesel kalkınma ön plana çıkacak. Daha önce şehirlerin rekabeti vardı, arık bölgelerin rekabeti var. Ben tekrar bu kursu düzenledikleri için Ticaret ve Sanayi Odamıza teşekkür ediyorum. Sertifika alacak arkadaşlarımızı da kutluyorum.” dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından Enve Enerji Şirketi Genel Müdürü Coşkun Karabal Enerji Verimliliği Kanunu ve Uygulamaları hakkında slayt eşliğinde bilgiler verdi.

Törenin sonunda ise sertifika almaya hak kazanan 21 mühendise Vali İzzettin Küçük ve diğer katılımcılar tarafından sertifikaları verildi. Tören sonunda ayrıca eğitimi veren Enve Enerji Şirketi Genel Müdürü Coşkun Karabal’a Vali İzzettin Küçük tarafından TSO tarafından hazırlanan plaket verildi.