20 Ekim 2010: Karabük TSO

''Sanayi Enerji Yöneticisi Eğitimi'' İçin Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ile Protokol İmzalandı…
Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), enerji verimliliğini arttırmak amacıyla, Karabük ve civar bölgelerde çalışan mühendislerine  ''Sanayi Enerji Yöneticisi Eğitimi'' verebilmek için Enve Enerji Eğitim Danışmanlık Şirketi ile protokol imzaladı.

Enve Enerji Eğitim Danışmanlık Proje Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şirketi Genel Müdürü Coşkun Karabal, TSO'daki imza töreni sırasında yaptığı konuşmada, “Gelişen teknoloji ve alınan bazı önlemler ile az enerji harcayarak çok üretim yapılabildiğini” söyledi.

Enerji verimliliği konusunda Türkiye'nin gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığını anlatan Karabal, şöyle dedi:''Önceleri ülkeler ne kadar çok enerji harcarlarsa gelişmişlikleri de buna paralel değerlendirilirdi. Şimdi ise ülkelerin gelişmişlik ölçüsü olarak 'az enerji ile çok üretim yapmak' göz önünde bulunduruluyor. Her geçen gün daha da önemi artan enerjiyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Bundan dolayı da belli bir enerji tüketiminin üzerine çıkan endüstriyel işletmelere bünyelerinde enerji yöneticisi bulundurma şartı getiriliyor. Bu nedenle Karabük TSO yönetimine teşekkür ediyorum. TSO üyeleri artık az enerji kullanmada daha profesyonel olacak. Teorik eğitimlerimiz 22-27 Kasım tarihleri arasında yapılacaktır..''

TSO Başkanı Pehlivan Baylan ise üyelerinin karlılıklarını artırmak için önemli bir anlaşma yaptıklarını, bu anlaşma ile çok daha az enerji harcayarak çok üretim yapabileceklerini kaydetti.

İmzalanan protokol ile birlikte bundan böyle 'enerji yöneticiliği sertifikası' almak için farklı şehirlere gidilmeyeceğini ifade eden Baylan; '' 6 gün süren eğitim bundan sonra Karabük’te verilecek. Karabük’te verilecek eğitimin ardından Ankara Elektrik İşleri Etüd İdaresi yönetiminde 4 günlük bir eğitim daha verilecek. Yapılan tüm eğitimlerin ardından da eğitime katılanlar sınava tabi tutulacaklar. Sınavlarda başarı sağlayanlar da sertifika almaya hak kazanacak.'' bilgisini verdi.

Konuşmaların ardından imzalar Baylan ve Karabal arasında atıldı.