Enve Enerji ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi arasında Sanayi Enerji Yöneticisi Eğitimleri için Protokol İmzalandı...

"Enve Enerji ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi arasında Sanayi Enerji Yöneticisi Eğitimleri için Protokol İmzalandı"

ÇOSB 'az enerji ile çok üretim' yapacak 

29.08.2010
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, enerji verimliliğini arttırmak amacıyla, bünyesindeki fabrika temsilcilerine 'Enerji Yöneticiliği Eğitimi' verecek. Eğitimleri vermesi için Enve Enerji Eğitim Danışmanlık Şirketi ile protokol imzalayan ÇOSB Yönetimi, fabrikaların daha az enerji ile daha çok üretim yapmasını hedefliyor

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile Enve Enerji Eğitim Danışmanlık arasında 'enerji yöneticiliği eğitimi' konusunda protokol imzalandı.

PROTOKOL İMZALANDI

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası'nda önceki gün düzenlenen imza töreninde Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Enve Enerji Eğitim Danışmanlık Proje Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şirketi Genel Müdürü Coşkun Karabal ile Makine Mühendisi Arzu Gürkan hazır bulundu.

''TASARRUF SAĞLANACAK''

Mehmet Özdoğan, enerji verimliliği yönetmeliğine göre yıllık toplam enerji tüketimi 1000 TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmeler için enerji yöneticisi bulundurmanın şart koşulduğunu söyleyerek ''Enerji yöneticisi sertifikası alabilmek için İstanbul ve Ankara'da düzenlenen eğitimlere katılmak gerekiyordu. Bu da firmalara hem maliyet hem de zaman kaybı yaşatıyordu. Bizler de bu zaman kaybı ve maliyeti minimum düzeye indirmek için bir çalışma başlattık. Bu protokol ile bunu gerçekleştiriyoruz'' dedi.

''EĞİTİMİN 6 GÜNÜ ÇERKEZKÖY'DE VERİLECEK''

İmzalanan protokol ile birlikte bundan böyle 'enerji yöneticiliği sertifikası' almak için İstanbul'a gidilmeyeceğini ifade eden Özdoğan ''İstanbul'da verilen ve 6 gün süren eğitim bundan böyle Çerkezköy'de verilecek. Çerkezköy'de verilecek eğitimin ardından Ankara Elektrik İşleri Etüd İdaresi yönetiminde 4 günlük bir eğitim daha verilecek. Yapılan tüm eğitimlerin ardından da eğitime katılanlar sınava tabi tutulacaklar. Sınavlarda başarı sağlayanlar da sertifika almaya hak kazanacak.'' bilgisini verdi.

BÖLGE DIŞINDAN DA KATILIMA OLABİLECEK

Mehmet Özdoğan, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü olarak öncülük yaptıkları enerji yöneticiliği eğitimine bölge sanayicisinin dışında da katılım olabileceğini belirterek ''Katılım herkese açık olacak. Bölgemiz içerisindeki işletmelerden olduğu gibi, bölgemiz içerisinde bulunmayan işletmelerden de katılım olabilecek.'' diye konuştu.

''ENERJİYİ ÇOK İYİ YÖNETMELİYİZ''

Enve Enerji Eğitim Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Coşkun Karabal, ülkelerin harcadıkları  enerji oranının gelişmişlik düzeylerini yansıtmasına ilişkin anlayışın son yıllarda tamamen değiştiğini ifade ederek ''Önceleri ülkeler ne kadar çok enerji harcarlarsa gelişmişlikleri de buna paralel değerlendirilirdi. Şimdi ise ülkelerin gelişmişlik ölçüsü olarak 'az enerji ile çok üretim yapmak' göz önünde bulunduruluyor. Her geçen gün daha da önemi artan enerjiyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Bundan dolayı da belli bir enerji tüketiminin üzerine çıkan endüstriyel işletmelere enerji yöneticiliği şartı getiriliyor'' ifadelerine yer verdi.

''VERİMSİZ ENERJİ KULLANIYORUZ''

Yapılan araştırmalara göre; 50-60 yıl sonra kömür dışında diğer enerji kaynaklarının tükeneceğini söyleyen Coşkun Karabal sözlerine şöyle devam etti ''Bu tehlikeye karşı şimdiden önlemler alınmalıdır. Birim mal üretimi için Türkiye'de Avrupa Birliği ülkelerine göre 2.5 kat, OECD ülkelerine göre 2 kat, Japonya'ya göre ise 4 kat daha verimsiz enerji kullanıyoruz. Bunun bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyor'' 

ÇOSB'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan'a enerji konusundaki duyarlıklarından dolayı teşekkür eden Karabal, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin bu duyarlılığının örnek oluşturduğunu belirtti.

''ÇOK BÜYÜK KAZANIMLAR ELDE EDİLECEK''

Makine Mühendisi Arzu Gürkan da protokol hakkında bilgi vererek ''eğitimler çok yoğun bir şekilde gerçekleştirilecek. 6 gün boyunca sabah 09.00, akşam 17.30 arasın eğitim verilecek. Ardından da eğitime Ankara'da devam edilecek. Bu sertifika eğitimi çok yoğun görülse de eğitim sonunda enerjinin verimli kullanımı konusunda çok büyük kazanımlar elde edilecektir.'' diye konuştu.

''ÇEŞİTLİ TEŞVİKLER VAR''

Enerjinin verimli kullanılması yönünde işletmelere birçok teşviğin de sağlandığını sözlerine ekleyen Arzu Gürkan ''Devlet enerjinin verimli kullanılması için projeye harcanan maddi miktarın yüzde 20'sini karşılıyor. KOBİ'lere de KOSGEB'ler vasıtasıyla çeşitli teşvikler sağlanıyor.'' ifadelerine yer verdi.

PARA CEZASI UYGULANIYOR

Gürkan, enerji verimliliği yönetmeliğine göre yıllık toplam enerji tüketimi 1000 TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmeler için şart koşulan enerji yöneticisi bulundurmayan iletmelere de çeşitli oranlarda para cezası verildiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından 'enerji yöneticiliği eğitimi' protokolü Mehmet Özdoğan ile Coşkun Karabal tarafından imzalandı.