Test-and-COMMISSIONING

COMMISSIONING


Commissioning (Cx) bir tesisin, sistem seçimlerinin, uygulama tekniklerinin ve performans değerlerinin, bina için tanımlanmış olan hedefleri ve kriterleri sağladığının doğrulandığı ve dokümante edildiği, kalite temelli bir süreçtir.

Hedefler: Bina Sahibinin Gereksinimleri (Owner’s Project Requirements - OPR)

Kriterler: Tasarım kabulleri, yerel standartlar… (Basis of Design – BOD)

Bina Sahibi Açısından Faydaları

Sistemlerin bina sahibinin amaçladığı şekilde çalışması sağlanır

Verimliliğin maksimize edilmesi yoluyla, enerji, bakım ve işletme maliyetleri düşürülür

Kiracıların konforunu yükselterek onları elde tutma süresini arttırır

Yeşil bina sertifikaları için gerekliliktir

Tasarımcılar Açısından Faydaları

Anahtar sistemlerin kabul testleri ve fonksiyonel performanslarının proje değerlerine göre doğrulanmasını sağlar.

Tasarım disiplinleri arasındaki koordinasyona katkı sağlar.

Elde edilen dinamik verilerle teorik verilerin karşılaştırılması sonucu gelecek tasarımlar açısından önemli deneyimler kazandırır

Yükleniciler Açısından Faydaları

İnşaat planı ve koordinasyonu geliştirir

İşin daha az eksikle tamamlanmasını sağlar

Sağladığı mükemmel dokümantasyon sayesinde işletmecilerin yükleniciye geri dönüşlerini azaltır

ASHRAE Standartlarında Commissioning (Cx) süreci dört aşamadan oluşmaktadır:ÖN TASARIM FAZI

OPR’ın geliştirildiği, Cx sürecinin hazırlık aşamasıdır. Bu aşamada program gereksinimleri, toplum bağlamı, yasalar ve yönetmelikler, saha ve iklim, tesis bağlamı ve işlev, tesis teknolojisi, sürdürülebilirlik, maliyet, zamanlama ve müşteri (proje sahipleri, kullanıcılar, operatörler ve bakım personeli dâhil) ihtiyaçları ve kapasiteleri de dâhil olmak üzere proje hakkındaki bilgiler toplanır.

TASARIM FAZI

Bu safhada bina sahibinin gereksinimleri (OPR) şartnamelerin kapsamına dahil edilir. "OPR" adlı belgedeki niyet ve kriterleri yerine getiren bir tasarım çözümünün geliştirilmesinde üretilen varsayımları açıkça aktaran "tasarım esasları (BOD)" isimli bir belge oluşturulur. Tesis sistem ve aksesuarlarının açıklamalı anlatımları hazırlanır ve tasarım esaslarına dâhil edilir. Cx planı; inşaat, kullanım ve işletme aşaması faaliyetlerinin detaylarını kapsayacak şekilde genişletilir.

İNŞAAT/İMALAT FAZI

Cx sürecinin inşaat aşaması sırasında, sistemler kurulumu ve ilgili montajlar gerçekleştirilir, incelenir, test edilir ve proje sahibinin gereksinimlerini karşılamak için devreye alınır. Bu aşama sırasında sistem kılavuzu (SM) teslim edilir ve kullanıcı eğitimleri verilir.

KULLANIM&İŞLETME SAFHASI

Commissioning sürecinin kullanım ve işletme aşaması çalışmaların önemli miktarda tamamlanmasıyla başlar. Asgari olarak, bu noktada başlayan commissioning süreci faaliyetleri sözleşmedeki garanti döneminin sonuna kadar sonuna kadar devam eder. Kullanım ve işletme aşaması sırasında, tesis sistem ve montajlarının devam eden işletim, bakım ve bunların belgelenme süreci güncel OPR ile karşılaştırılarak doğrulanır.

ENVE Enerji, AHRAE Commissioning yeterliliklerine sahip uzman kadrosuyla yeni binalar veya renovasyon projeleri için Cx hizmeti sağlamaktadır. 

Cx hizmetimizden yararlanmak için bizleri aramanız yeterlidir.